Brusel (od naší zpravodajky) - Česko se zřejmě bude podílet na záchraně Řecka. A to přes to, že ministr financí Andrej Babiš i premiér Bohuslav Sobotka tvrdí, že Česko Řecku půjčovat nebude.
Atény budou podle závěru maratónského summitu zemí eurozóny potřebovat krátkodobou překlenovací půjčku, než se dořeší "administrativa" k třetímu záchrannému programu.
Tyto peníze by mohly získat třemi různými způsoby: buď dobrovolnými bilaterálními půjčkami, nebo uvolněním zisků z řeckých dluhopisů, které drží Evropská centrální banka, nebo půjčkou ze záchranného fondu EFSM (Evropský finanční stabilizační mechanismus). A právě na tom se podílí všechny země Evropské unie, a ne pouze státy platící eurem.
Že se záruka za půjčku z tohoto fondu bude týkat i Česka, potvrdil na tiskové konferenci po skončení summitu přímo šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. "Některé z těch záruk by se skutečně týkaly všech členů EU," uvedl Dijsselbloem.
O tom, jestli se peníze z EFSM Řecku půjčí, se bude rozhodovat už na úterní schůzce ministrů financí EU. Na tu navíc český ministr financí zatím ani neplánuje přijet; za Česko se jí má zúčastnit Babišova nová náměstkyně Lenka Jurošková.
Ke schválení půjčky stačí kvalifikovaná většina. V případě, že bude Česko proti, tedy může být přehlasováno.
Státy za půjčky z EFSM pouze ručí, to znamená, že by přišly o peníze až ve chvíli, kdy by je Řecko nedokázalo splácet. Diplomaté tuto možnost odmítají s tím, že v momentě, kdy se schválí třetí záchranný program pro Řecko, převezme půjčku z EFSM Evropský stabilizační mechanismus, na kterém se už podílí pouze země eurozóny.
Ve hře je přesto i varianta, že se země na novém programu nedohodnou a Řecko splatit peníze nedokáže, v takovém případě by muselo Česko zaplatit 1,13 procenta půjčené sumy.
Jak vysoká bude, se zatím jen spekuluje. K tomu, aby "přežily" léto, by ale Atény potřebovaly něco kolem 14 miliard eur.
Při této sumě by Praha ručila za 158 milionů eur, tedy asi 4,2 miliardy korun.
Podle diplomatů by se ale půjčka nejspíše nepokrývala celá jen z EFSM, ale v kombinaci s už zmiňovanými dvěma dalšími variantami. Nebo by fond půjčil Řecku pouze tolik, aby dokázal splatit půjčku ECB, která ho čeká 20. července (jde o splátku ve výši 3,5 miliardy eur).
Z EFSM, který měl původně - v roce 2010 - kapacitu 60 miliard eur, už v minulosti získaly pomoc Irsko (22,5 miliardy eur) a Portugalsko (24,3 miliardy eur). Za půjčky z něj ručí všechny státy evropské osmadvacítky v poměru, který odpovídá jejich příspěvku do evropského rozpočtu.